• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • ANKARA DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ
  • Hanımeli Sok.12/8 Sıhhıye - Ankara Tel : (312) 230 12 97 Fax :(312) 2295185 mail : divrigiharman@outlook.com
  • ANKARA DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ Hanımeli Sok.No: 12/8 Sıhhıye - ANKARA
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • 58.Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği
  • 15 EYLÜL PAZAR YAKACIK MESİRE ALANI
Site Haritası
Takvim
ÖZGÜR RADYO
REKLAMCINIZ
BEYTEPE KOLEJİ
CANLI DERSHANE
CERRAHİ TIP MER.
KURGU KÜLTÜR MERKEZİ
Volkan AKTAN
Özel Dentra Diş Sağlığı
Hare Optik

YAKIN OLDUĞU KADAR UZAK BİR YER DİVRİĞİ

VEDAT ATASOY RADİKAL GAZETESİ YAZARI 

Yakın olduğu kadar uzak bir diyar: Divriği

30/09/2012
Uçsuz bucaksız bozkırda, gözlerden uzakta bir şaheserle, Divriği Camii ile tanıştım. Uzun zamandır beni kendine hayran bırakan başka bir yer görmedim...

Özgün planını halen koruyor: Divriği Kale Camii, özgün planını koruyan en eski Türk camii olma özelliğini taşıyor. Yapı, aynı zamanda Anadolu daki en eski taç kapıya sahip.

Türkiye’nin UNESCO tarafından kabul edilmiş, 11 Kültürel Miras alanının belgesel çekimlerine Sivas’ın Divriği ilçesinden başladık. Oyuncu Altan Gördüm ve çekim ekibimle bu bozkır ilçesine ulaşmak kolay olmadı. Sivas’a uçakla indikten sonra gece karanlığında üç saat süren çileli bir yolculukla ancak gece saat 02.00’de varabildik Divriği’ye. 

Bu kültürel mirasa ulaşılmasın diye çabalamışlar sanki... Hiçbir güvenliği olmayan yol çalışmaları; çalışma olmayan yerlerde ise çukurlarla dolu yol çok tehlikeli. Bir anda karşımıza çıkan mıcır yığınları yolun kenarına, gelişigüzel biçimde istif edilmiş. Ne bir işaret ne de bir aydınlatma! Yoldaki çukurların sayısı ise sayılamayacak kadar çok... 

Maalesef böyle bir yolculukla ulaşılıyor Türkiye’nin kültür miraslarından birine... 

Bilinçsizce restorasyon 

Selçuklu Sultanı Alparslan 1071’de Anadolu’ya girdikten sonra ‘Küçük Asya’, kısa sürede Selçuklu egemenliğine girmiş. Divriği ise 1080’de Malazgirt Savaşı’na Alparslan’ın komutanı olarak katılan Mengücek Gazi tarafından kurulmuş olan Mengücekliler Devleti’nin eline geçmiş. 

Selçuklu Devleti’nin himayesinde Mengücekliler, bulundukları bölgede birçok sanat eseri yaptırmış. Bunlardan biri de 1180’de Şahinşah Süleyman tarafından yaptırılan ve Anadolu’daki ilk camilerden biri olan Divriği Kale Camii. Sarp bir yamaçta bulunan bu eser, yakın zamanda restore edilmiş. Turizm ve Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay’ı, burada yapılmış olan restorasyonu incelemeye davet ediyorum. Birileri bu bilinçsiz restorasyon çalışmalarına ‘dur’ demeli! Adeta yenilenmiş (!) olan bu 1000 yıllık cami, sanki dün yapılmış gibi! Ne eskiliği kalmış ne de ruhu! 

‘Uzaylı’ mimarın şaheseri

İyi ki kalenin hemen aşağısında bulunan muhteşem Divriği Ulu Camii’ne aynı kişilerin eli değmemiş henüz. Caminin imamı ve gönüllü rehberi Nail Ayan, buradaki en iyi restorasyonun Mimar Sinan tarafından yapıldığını söylüyor. Depremden zarar gören yerlerin onarılması için Kanuni Sultan Süleyman’ın görevlendirdiği Mimar Sinan, hayran kaldığı caminin estetiğine hiç dokunmadan güçlendirme ve yenileme çalışmaları yapmış. Yaptığı çalışmadan bir örnek: İnce ve narin taş işçiliğiyle işlenmiş sütunların orijinalliği bozulmasın diye, sütunun çevresi bir kafesle korunmuş ve bu kafesin etrafına güçlü kalın sütunlar inşa edilmiş. Sinan, deprem tehlikesi geçtiğinde bu sütunların yıkılmasını ve eski görkemli sütunların yeniden ortaya çıkarılmasını istemiş. Ancak 1. derece deprem bölgesi olan Divriği’de depremler hiç bitmemiş. Sinan’ın yaptığı bu güçlendirme sütunları ise hâlâ camiyi koruyor. Ancak içindeki orijinal sütun da sapasağlam duruyor. Günü geldiğinde, Sinan’ın dediği gibi, ortaya çıkmayı bekliyor. 

Mimarlardan söz açılmışken, caminin bize göre uzaydan gelmiş (!) mimarından bahsetmeden olmaz. Divriği Ulu Camii, Mimar Ahlatlı Hürremşah’ın bilinen tek eseri. Yani öncesinde ve sonrasında başka eseri yok! Bu kadar muhteşem bir cami yapabilen mimarın başka eserinin kayıtlarda olmaması çok ilginç. Zira bu eser, sadece mimari özellikleriyle değil, sembolleri, akustiği ve su sistemleriyle de insanı şaşkına çeviriyor. Barok tarzda inşa edildiği söylenen caminin Barok dönemden yüzlerce yıl önce yapıldığını hatırlatalım! Ahlatlı ve Tiflisli taş ustalarının yaptığı caminin en önemli özelliği, şifahane ve türbesiyle birlikte tek bir yapı şeklinde olması. Bu özelliğiyle bile diğer tüm camilerden farklı. 

Gelelim bu şaheserin özelliklerine... UNESCO’nun Türkiye’de Dünya Mirası (1985) olarak kabul ettiği ilk mimari yapı olan Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi, 13. yüzyılda Mengüçlü Beyliği’nden Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından yaptırılmış. Bu özelliğiyle kadın ve erkeğin birlikte yaptırdığı ilk caminin yapımına 1228’de başlanmış ve caminin inşası 14 yılda tamamlanmış. 

Divriği Ulu Camii, anıtsal karakterinin yanı sıra altıgen kubbesi ve benzersiz taş işlemeleriyle öne çıkıyor. Cami ve şifahanesi, dıştan yalın bir mimari görünüme sahip olmasına rağmen özellikle kapılarıyla görkemini ortaya koyuyor. 

Şifahane Taç Kapısı, Cami Kuzey Taç Kapısı, Cami Batı Taç Kapısı ve Şah Mahfili Taç Kapıları’nın her biri, birbirinden farklı ve eşsiz süslemeleriyle göz kamaştıran bir mimarlık ve mühendislik harikası... 

Hiçbir yerde simetrinin ve tekrarın olmadığı yapının bu özelliği, ‘Allah’ın tek olması’na atıfta bulunuyor. 

İşlenmiş olan tüm motifler asimetrik ve her karede binlerce motif bulunuyor. Yapının üç boyutlu detaylı geometrik bezemelerinin başka hiçbir yerde olmadığı belirtiliyor. 

Kapılarda olduğu gibi, cami içindeki her sütun, sütun kaidesi, sütun başlığı ve kubbeiçi tavan süslemeleri de benzersiz mimari deha örnekleri... 

Bu dehadan bir örnek: Caminin ‘Batı Taç Kapısı’nda iki, ‘Şifahane Taç Kapısı’nda bir döner sütun bulunuyor. Bu sütunların yapılma sebebi, caminin mükemmel dengesindeki sorunları ölçmek. Eğer yapının mimarisinde bir sorun olursa, bu dönen sütunlara yük bindirecek ve sütunun dönmesi engellenecekti. 1939’da meydana gelen 7.9 şiddettindeki ‘Erzincan depremi’nden sonra artık üç sütun da dönmüyor! 

Japon’un keşfettiği gölge


Herkesi şaşırtan bir diğer özellik ise daha yeni fark edilmiş. Hem de Japonlar tarafından! Camiyi gezmeye gelen bir Japon turistin ikindi vakti çektiği bir fotoğraf herkesi şaşırtmış. İkindi ezanı okunduğu vakit caminin ‘Batı Taç Kapısı’nda beliren ‘namaz kılan adam gölgesi’ herkesi hayrete düşürüyor. 

Caminin yan kapısı olan Darüşşifa (hastane) ise taş işlemeciliği, akustiği, havuzu ve bezeme üsluplarıyla bir başyapıt. İki katlı, avlulu, eyvanlı bir yapı olan Darüşşifa, hastaların su sesiyle sağlıklarına kavuştuğu bir hastane. Akıl hastalarının kafasına çivi çakılarak tedavi edildiği dönemde, su sesi ve akustikle tedavi yöntemleri bile, üzerine uzun metinler yazılacak bir konu. Su sesinin, bas ya da tiz gelmesi için yapılmış mimari çözümleri duydukça, Mimar Hürremşah’a neden ‘uzaylı’ dediğimizi daha iyi anlarsınız! Sadece şifahane üzerine yüzlerce makale yazılabilir. 

Şifahanenin yanında ise camiyi yaptıran Ahmet Şah, karısı ve aileden birkaç kişinin defnedildiği türbe, tüm bu ihtişam içerisindeki en yalın bölüm. Türbede neredeyse hiçbir bezeme ya da gösteriş yok. Sadece birkaç sanduka ve mutlak bir huzur... 

Divriği Ulu Camii hakkında özellikle kapılardaki detaylar bu sayfaya sığmaz. Her bir köşesi hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. Yolu kötü de olsa, sanki hiç yokmuş gibi davranılsa da Divriği Ulu Camii’ne mutlaka gidilmeli. Paris’in Notre Dame Kilisesi’ndeki taş işlemelerinden bile daha fazla detayın ve ince işçiliğin olduğu bu bozkır camiini mutlaka görmelisiniz. Ama oralarda dolaşan ‘yetenekli’ restorasyon (!) uzmanlarının eli değmeden önce... 

‘İslam mimarisinin en güzel yapılarından biri’

1985’te UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınan bu eserin listeye alınma sebebi: “Benzersiz bir sanatsal başarı. Bu kültürel miras, İslam mimarisinde inşa edilmiş en güzel yapılardan birini temsil ediyor. Avlusu, sütunları ve kapalı aptes yeri olmayan, ancak bütün dini görevlerin yerine getirildiği Divriği Camii, Selçuklu camilerinin en görkemli örneklerinden biri. Vakıf ve bitişikteki hastanesiyle halihazırda sıradışı olan yapıyı, cömertliği daha da ilginç kılıyor.”

Özgün planını halen koruyor: Divriği Kale Camii, özgün planını koruyan en eski Türk camii olma özelliğini taşıyor. Yapı, aynı zamanda Anadolu daki en eski taç kapıya sahip.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret132910
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Hava Durumu
Saat
ERSA SADIKOĞLU İNŞ.
ÖZDOĞAN DİJİTAL
YİLTAŞ SİGORTA
ÖZDOĞAN REKLAM
ERY GAYRİMENKUL
HİTİP GRUP
ANAZAV YANGIN
DELTA KÜLTÜR YAYINLARI
MEDİCAL PARK
ÇINAR AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI
GK PSİKOTEKNİK